داروی Ritalin

1396/9/1 0:0

مدارک لازم جهت دریافت داروی ریتالین ( Ritalin )

مصرف قرص ریتالین برای کنترل کودکان بیش فعال و نشانه‌های نارکولپسی و برخی از مبتلایان به افسردگی تجویز می‌شود

متیل فنیدات (Methylphenidate) که بیشتر به نام تجاری آن ریتالین (Ritalin) شناخته می‌شود از مشتقات گروه آمفتامین‌ها است که برای درمان بیش فعالی، نشانه‌های نارکولپسی و برخی از مبتلایان به افسردگی تجویز می‌شود. از این دارو همچنین در درمان خواب آلودگی مزمن (Narcolepsy) در میان افراد میانسال و کهنسال استفاده می شود.

مصرف این دارو برای افراد دارای اضطراب زیاد، فشار عصبی، عصبانیت همراه با بی‌قراری، حساسیت مفرط نسبت به دارو، فشار خون بالا، گلوکوم، افسردگی‌های قابل درمان با داروهای ضد افسردگی رایج، تیک‌های حرکتی و کودکان زیر 6 سال منع می‌شود.1-  کپی شناسنامه بیمار

2- کپی نسخه پزشک متخصص  

 

 

اطلاعات دارویی

احتمال وابستگی به دارو و سوء استفاده از دارو بسته به میزان، نحوه مصرف و فرد استفاده کننده است. اگرچه وابستگی جسمانی به ریتالین همانند مواد مخدری نظیر تریاک و شبه مرفین ها گزارش نشده است اما پزشکان بر وابستگی روانی و نیاز به افزایش میزان مصرف آن که پدیده تحمل نامیده می شود اتفاق نظر دارند.

این دارو فقط برای افرادی تجویز می‌شود که سابقه کامل آنها به طور دقیق ارزیابی شود و برای بیمارانی با واکنش حاد استرس نباید تجویز شود. در مصرف طولانی مدت دارو، بهتر است آزمایش‌های منظم شمارش سلول‌های خونی، شمارش افتراقی و شمارش پلاکت‌ها نیز انجام شود و در صورت عدم بهبودی پس از یک ماه مصرف باید دارو را قطع کرد

 

هشدار افزایش قرص های ریتالین Ritalin در بین دانش آموزان و دانشجویان کشور

مدیرکل درمان و بازپروری ستاد مبارزه با مواد مخدر با هشدار به مصرف کنندگان قرصهای ریتالین به ویژه دانشجویان و دانش آموزان گفت: این قرص ها هم رده مواد مخدری از جمله کوکائین و قرص های روانگردان هستند و عوارض جسمی و روانی خطرناک بسیاری در فرد بر جای می گذارند.

سعید صفاتیان در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: قرصهای ریتالین داروی محرک سیستم اعصابند و به دلیل سوء مصرف در میان داروهای طبقه بندی شده و جزء رده کوکائین و قرصهای روانگردان قرار گرفته اند.

وی ادامه داد: در گذشته این داروها در داروخانه ها با دُز پایین برای کودکان بیش فعال تجویز می شد اما قرصهایی که اکنون به عنوان قرص ریتالین در اختیار دانشجویان قرار می گیرد دارای دز بالایی از مواد مخدر است.

مدیرکل درمان و بازپروری ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به باور نادرست دانشجویان در افزایش میزان تمرکز با مصرف این قرصها تصریح کرد: مصرف قرصهای ریتالین نه تنها میزان تمرکز افراد را در یادگیری افزایش نمی دهد بلکه عوارض جسمی و روانی بسیاری در فرد بر جای می گذارد.

وی با اشاره به عوارض جسمی مصرف قرصهای ریتالین افزود: افزایش تپش قلب، سکته مغزی، تشنج، دردهای شدید مفصل و حرکات غیر قابل کنترل از جمله این عوارض است. همچنین ایجاد تغیرات در خلق و خوی شخص، حالت گیجی، توهمهای دیداری و شنیداری، بی قراری، اضطراب و حالت جنون نیز از دیگر عوارض روانی مصرف این قرص هاست.

مدیرکل درمان و بازپروری ستاد مبارزه با موادمخدر گفت: عوارض مصرف قرصهای ریتالین مانند تپش قلب و کاهش شدید فشار خون در زنان به مراتب بسیار بیشتر از مردان است.

وی افزود: مصرف این قرص ها در روزهای امتحان در میان دانشجویان بسیار افزایش می یابد که باید با اطلاع رسانی دقیق آنان را از عوارض مصرف این قرص ها مطلع کرد.

 

 


تاریخ بروز رسانی:   13 آذر 1396

تعداد بازدید:   ۳۰

 


چاپ | ارسال به ايميل
< >